Що таке гандбол: від Гомера до наших днів

Фото - Що таке гандбол: від Гомера до наших днівГандбол - ще одна популярна гра з м'ячем.

Зміст:

1. Історія та розвиток
  2. Що таке гандбол і як у нього грають
  3. Видатні спортсмени та цікаві факти

Зараз вже складно сказати, чи думали датські футболісти, які вирішили на рубежі XIX-XX століть проводити зимові тренування в залі і грати при цьому руками, що цей вид спорту з часом стане однією з олімпійських дисциплін. Але гандбол, а саме так назвали цю гру, став розвиватися і вже через 3 десятки років був визнаний міжнародним видом спорту.

Історія та розвиток

Незважаючи на те що перші згадки про гру в «ручний м'яч» зустрічаються ще в гомерівської «Одіссеї», основоположником гандболу вважається вчитель фізкультури Хольгер Нільсен з невеликого містечка Ордруп. Саме він ввів на своїх уроках нову гру, яку назвав «хаандболд».

Суть її полягала в тому, що закинути м'яч у ворота суперника. Передавати його один одному можна було тільки руками.

В цілому, такі правила гри гандбол зберіг і до сьогоднішнього дня.

Інтерес до цього виду спорту в Росії з'явився лише до 1948 року, коли затвердили правила нової гри, названої «ручний м'яч». Участь в Олімпіаді радянські збірні вперше взяли тільки в 60-х роках.

Хоча перші олімпійські змагання були проведені ще в 1936 році.

У 1938 році відбувся перший чемпіонат світу з цього виду спорту серед чоловічих команд. А серед жіночих - тільки в 1957.

Тепер, чергуючись, чемпіонати світу та Європи проходять кожні два роки.

Фото - Чемпіонат з гандболу

Що таке гандбол і як у нього грають

При одному тільки погляді на майданчик, де проходить гра, можна відразу сказати, що таке гандбол. Це «рідний брат» улюбленого багатьма футболу.

Тільки у футбол грають на відкритому полі (за рідкісним винятком), а от у «ручний» варіант гри - тільки в залі.

Ворота і там, і там розташовані з коротких сторін майданчика. Але в залі перед ними на відстані 4 м знаходиться лінія обмеження воротаря, яку йому не дозволяється перетинати.

У 9 метрах від лінії воріт по дузі розташована лінія вільних кидків, з якою робляться кидки в разі вчинення гравцями технічної помилки або після тайм-ауту.

Гандбольний матч проходить в 2 тайми по 30 хвилин. Додатковий час (при необхідності) - ще 2 тайми по 5 хвилин.

Якщо командам не вдалося виявити найсильнішого, а регламент не дозволяє розійтися миром, то влаштовується серія післяматчевих кидків, які виробляють з відстані 7 метрів від воріт.

Все це ріднить гандбол з футболом, але тим не менш у них є суттєва відмінність, яке видно з назви. Якщо у футболі м'яча можна торкатися будь-якою точкою тулуба і кінцівок, крім рук (виняток - воротар), то в «ручному» варіанті гравцям забороняється грати ступнями.

Фото - Гра гандбол

Видатні спортсмени та цікаві факти

Гандбол - гра, в яку сьогодні грають більш ніж в 50 країнах. І, зрозуміло, у цього спорту є свої зірки і досягнення.

Найуспішніший бомбардир ЧС - кореєць Юн Кон Сін. У 1995 році він забив 86 м'ячів, а через 2 роки ще 62. Серед жінок у Росії найвідомішою можна назвати Емілію Турей, яка не раз ставала чемпіонкою у складі збірної Росії і данського «Копенгагена».

Звиклим до скромних однозначним цифрам на футбольному табло буде складно уявити собі, як за один матч команди можуть забити 80 м'ячів на двох. Але в гандболі такий рекорд був встановлений в 2009 році: матч Румунія-Росія завершився з рахунком 42:38.

А самим розгромним є рахунок 46: 4, коли збірна Люксембургу зазнала прикрої поразки від Німеччини.

На сьогодні ситуація з цим видом спорту складається досить сприятлива, що дозволяє сподіватися на те, що гандбол буде розвиватися і далі.